Evcil Hayvanlar Yılda 3 Milyar Dolarlık Elektronik Hasara Neden Oluyor

10 July 20130 Comments

Köpeklerin özellikle evde yaşayanların günlük olarak enerjilerini atmalarının ne kadar önemli olduğu konusunu her fırsatta dile getiririz.

Enerjisini atamayan köpekler , başta davranıuş sorunları gibi problemlerle karşı karşıya kalmakta ve bu durumda bir çok köpek sahibinin köpeklerden vaz geçmesine enden olmaktadır. Bu da barınaklardaki yükü arttırmakta veya sokağa salınan köpekler sebei ile sokak köpekleri sorununu giderek büyütmektedir.

sayın salih Kuralın aşağıdaki yazısı ise bize başkabir açıdan konuya bakma fırsatı tabımıştır.Köpek eğitmeni olarak teşekkür ederim.

 

 tarafından 28 Haziran 2013 tarihinde yayınlanmıştır. – 14:31

http://sosyalmedya.co/evcil-hayvanlar-3-milyar-dolar-elektronik-hasar/

 

 

Evcil hayvan beslenen evlerde teknolojik cihazlar her zaman tehlike altındadır. Neredeyse bir servet yatırılan laptop, tablet ve akıllı telefon gibi cihazlar her an bu sevimli dostlarımız tarafından işe yaramaz hale getirilebilir. Komik video dünyasına malzeme çıkaran, hayvan sahiplerini ise kimi zaman ciddi sıkıntılara sürükleyen bu durum, SquareTrade‘in yaptığı araştırmaya göre ABD’de yıllık 3 milyar dolar zarara yol açıyor.

Araştırma sonuçlarına bakılırsa evcil hayvanların ısırma, çiğneme, devirme ve düşürme gibi çeşitli yollarla teknolojik cihazlara verdiği zarar önemli boyutlara ulaşmış durumda. Belirtilene göre ABD’de her yıl 8 milyon cihaz evcil hayvanların gazabına uğruyor. Evcil hayvan sahiplerinin hasar gören cihazlarını tamir ya da değiştirme maliyeti ise 3 milyar doları buluyor.

cellphone

Tahmin edilebileceği gibi akıllı telefonlar evcil hayvanların ilgisini en çok çeken teknolojik cihazların başında geliyor. Nitekim araştırma raporunda hasar gören tüm cihazların üçte birini akıllı telefonlar oluşturuyor. Cihazların üçte ikisinin çiğneme ya da dişleme nedeniyle hasar gördüğü belirtilirken, tabiri caizse ağza giren teknolojik ürünlerden hayır gelmiyor.

Cihazların evcil hayvanlar tarafından düşürülmesi ise araştırmada hasara yol açan ikinci büyük neden olarak gösteriliyor. Buna ek olarak her altı cihazdan biri evcil hayvanların üzerilerine tuvaletini yapması sonucu bozuluyor.

Diğer yandan evcil hayvanların bazı durumlara göre teknolojik cihazlara hasar verme olasılığı artıyor. Örneğin, erkek evcil hayvanlar dişilere oranla %50 daha fazla zarara yol açma potansiyeline sahip. Yine araştırmaya göre şişman hayvanlar zayıflardan bu konuda daha tehlikeli bir noktada.

Peki evcil hayvanların çoğu zaman farkında olmadan ya da istemeden yol açtıkları bu zararı önlemenin yolları yok mu? SquareTrade bu konuda da bazı tavsiyelerde bulunuyor. Bunların başında ise sahiplerinin evcil hayvanlarına daha çok ilgi göstermesi geliyor. Elektronik cihazların kedi veya köpeklerin ulaşamayacağı yerlerde bulundurulması, elektrik kablolarının onların ulaşabileceği seviyede bırakılmaması, söz konusu aletlerin sıvıya yakın yerlerde bırakılmaması ve koruyucu kılıfların kullanılması alınabilecek diğer önlemler olarak sıralanıyor.

Filed in: Genel

Yazar Hakkında ()

1971'de Ankara'da doğdu. Polis Akademisi mezunu. 1996 yılında başlayan Köpek Eğitmenliği macerası "K9 Köpek Eğitmeni" olarak hala devam ediyor. Köpek eğitimi ile ilgili eğitim, seminer ve proje bazlı çalışmalar gerçekleştiriyor. Kanaltürk'te yayınlanan Neşeli Patiler Programı'nın eğitim danışmanı, çocukların K9 Amca'sı.

Yorum Yaz

Back to Top